Etüt Nedir?

Etüt kelimesi dilimize Fransızca'dan (étude) girmiştir. Türk Dil Kurumundan da edinebileceğiniz anlamları şu şekildedir:

  • Herhangi bir konuda yapılan inceleme, araştırma
  • Ön çalışma
  • Belli bir konuyu inceleyen, araştıran eser veya yazı
  • Öğrencilerin, bir belletmenin gözetimi, denetimi altında ders çalışmaları, mütalaa, müzakere

Etüt nedir?Şu an etüt ne demek sorusuna " okuldan gelen çocuğa öğretmeni tarafından verilen ödevlerin yaptırılması " veya daha teknik bir ifade ile " okul müfredatına paralel yürütülen Okul Sonrası Destek Eğitimi " diyebiliriz.

Aslında anlamları da gözönüne alınırsa Etüt çocuk okula gitmeden önce de yapılabilir, okuldan döndükten sonra da. Yani bir yandan çocuğun aldığı ödevler yaptırılırken diğer yandan o gün işlenecek derslere de göz atılabilir.

Burada kullanacağımız etüt ifadesi bizim için çocuğa okuldan sonra ödevlerinin bir öğretmen eşliğinde yaptırılması, kalan zamanda ise ertesi gün derslerine gözatılması olarak ele alınacak.

Etüt, ebeveynin ev işlerini yapabilmesi için çocukların okuldan sonra çizgi film ve tablet oyunlarına mahkum etmesindense zamanın en verimli şekilde değerlendirilmesinin adıdır. Etüt merkezleri ise bunu desteklediği aktiviteler ile eğlenceli bir hale getiren özel öğrenim kurumlarıdır.

Demetevler Etüt Merkezi alanında henüz yeterince kuruma ev sahipliği yapamamış bir semt olup Yağmur Etüt Merkezi de bu boşluğu doldurmak ve öncü olabilmek hedefi ile kurulmuştur.

İlçemiz Yenimahalle'nin hemen hemen orta noktasında yer alan Demetevler, Yenimahalle merkezini Ostim'e Yakacık Köyünü Varlık Mahallesine, Atatürk Orman Çiftliğini, Gazi Mahallesini Şentepe'ye bağlayan yolların birleşme noktasında yer almaktadır.


Etüt Merkezleri hakkında daha fazla bilgi için yagmuretutmerkezi.com/iletisim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.